Феликс (византионски епископ)

Феликс бил епископ на Византиум во периодот од 136 до 141 година. Дошол по смртта на Диоген, а негов наследник е Поликарп II.

Феликс
Цариградски патријарси
Ракоположен136
Службата завршила141
ПретходникЕлвтериј
НаследникПоликарп II

Бил на престолот во времето на прогоните на христијаните во времето на Антонин Пиј[1].

Наводи

уреди
  1. „Eleutherius“. Official website of the Ecumenic Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2010-12-15. Посетено на 3/04/2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)