Фату Хива — најјужниот остров на Маркиските Острови во Француска Полинезија. Воедно островот е и најизолиран од сите населени Маркиски Острови, а најбилок сосед му е островот Моту Нао.

Фату Хива
општина
Карта на Фату Хива.
Карта на Фату Хива.
ЗемјаФранција
Прекуморска заедницаФранцуска Полинезија
Управа
 • ГрадоначалникАнри Туиеинуи
Површина85 км2 (33 ми2)
Население (попис од август 2007)1587
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
INSEE/Пошт. бр.98718 / 98740
Надм. висина0 м )
1 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Име уреди

Името на островот на маркиски е Фати Ива (Fatu Iva). Како и да е, името запишано од страна на Европејците било Фати Хива, по примерот на останатите маркиски имиња на острови кои имаат збор Хива во самиот назив. Така, иако изговорот е без „х“ сепак буквата се пишува. Претходното име било Остров Магдалена (шпански: Isla Magdalena).

Историја уреди

Првиот запис од страна на Европејците бил од шпанската експедиција Алваро де Мендења на 21 јули 1595. Првото име на островот зададено од Европејците бил Магдалена.[1]

Администрација уреди

Административно, Фати Хива ја сочинува истоимената општина (комуна), дел од административната единица Маркиски Острови на прекуморската француска заедница Француска Полинезија. Административен центар е селото Омоа.

Демогрфаија уреди

Според податоците од 2007 година, Фату Хива имал население од 587 жители, населени во селата:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Sharp, Andrew The discovery of the Pacific Islands Clarendon Press, Oxford, 1960, p.51.