ФК Хапоел Катамон

Фудбалскиот Клуб Хапоел Катамон (хебрејски:מועדון כדורגל הפועל קטמון) е клуб кој потекнува од Ерусалим, Израел.Настапува на стадионот Теди во Лига Алеф. Бил формиран во 2004 година.

ФК Хапоел Катамон
מועדון כדורגל הפועל ירושליםמועדון כדורגל הפועל קטמון
Амблемот на ФК Хапоел
Целосно име ФК Хапоел Катамон
Основан 2004
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Теди
Капацитет 34 000
Лига сезона =
 шема_лр1=
 шема_лр2=
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

[[Категорија::Фудбалски клубови во Израел]]