АФК Хадерсфилд Таун

(Пренасочено од ФК Хадерсфилд Таун)

АФК Хадерсфилд Таун е англиски фудбалски клуб од градот Хадерсфилд, Западен Јоркшир. Во моментов клубот се натпреварува во Чемпионшип лигата, второто ниво на англискиот лигашки систем. Хадерсфилд е првиот тим во историјата на англискиот фудбал кој успеал да освои три последователни титули шампион на Англија, освоени во сезоните 1923-1924, 1924-1925, 1925-1926, најмногу благодарение на нивната тогашна легенда Херберт Чапман. Со ова достигнување Хадерсфилд е во друштво само на уште три други многу пославни тимови кои успеале да врзат три последователни титули по ред, а тие се Манчестер Јунјатед, Арсенал и Ливерпул. Но, овие три титули на Хадерсфилд за сега остануваат и единствените во историјата на клубот. Во 1922 година тимот го освоил и ФА Купот. Во 2017 година клубот по 45 години пауза се вратил во највисокото ниво на англискиот фудбал, останувајќи две сезони во Премиер лигата, пред да испаднат во Чемпионшип во сезоната 2018–2019.

Хадерсфилд Таун
Целосно имеФудбалски клуб Хадерсфилд Таун
ДржаваАнглија Англија
ПрекарТериерите
Основан1908
СтадионКирклис,
Хадерсфилд, Англија
Капацитет24,500
ПретседателАнглија Дин Хојл
МенаџерГерманија Јан Зиверт
ЛигаЧемпионшип лига
2018–19Премиер лига, 20. место (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Своите домашни натпревари Хадерсфилд ги игра на Кирклис стадионот кој е со капацитет од 24.500 места.

Титули

уреди

Второ место: 1926/27, 1927/28, 1933/34

Финалисти на ФА Куп (4) : 1920, 1928, 1930, 1938


Надворешни врски

уреди