ФК Беитар Ерусалим

Фудбалскиот Клуб Беитар Ерусалим (хебрејски:מועדון כדורגל בית"ר ירושלים) е клуб кој потекнува од Ерусалим, Израел. Настапува на стадионот Теди во израелската премиер лига. Бил формиран во 1936 година. [[Категорија::Фудбалски клубови во Израел]]

ФК Беитар Ерусалим
מועדון כדורגל בית"ר ירושלים
Целосно име ФК Беитар Ерусалим
Основан 1936
Распаднат
Стадион Стадион Теди
Капацитет 31 733
Лига сезона = 2022/23
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес