Утовље (словенечки: Utovlje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Утовље
Utovlje
Поглед на Утовље
Утовље is located in Slovenia
Утовље
Утовље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′17.47″N 13°52′59.59″E / 45.7548528° СГШ; 13.8832194° ИГД / 45.7548528; 13.8832194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна2,11 км2 (81 ми2)
Надм. вис.&10000000000003442000000344,2 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина0,18/км2 (0,45/ми2)
Часовен појасUTC+1