Унштрут-Хајних (општинска заедница)

општинска заедница во Германија

Унштрут-Хајних (германски: Unstrut-Hainich) — поранешна општинска заедница во округот Унштрут-Хајних, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Гросенготерн. Била распуштена во јануари 2019 година.

Општинската заедница Унштрут-Хајних се состоела од следниве општини:

  1. Алтенготерн
  2. Флархајм
  3. Гросенготерн
  4. Херолдисхаузен
  5. Милферштет
  6. Шенштет
  7. Веберштет

Координати: 51°07′59″ N; 10°34′01″ E / 51.133° СГШ; 10.567° ИГД / 51.133; 10.567