Универзитетска болница „Александровска“

Александровската болница се наоѓа во Софија, Бугарија. Таа е државна болница, и една од најголемите во земјата. Името на универзитетската болница доажа од бугарскиот кнез Александар I Батенберг.

Универзитетска болница „Александровска“
ВидДржавна здравствена организација
ДејностЗдравство
Основано1897
СедиштеСофија, Бугарија
Вработени
>
Мреж. местоwww.alexandrovska.com

Болницата била основана во 1879 година, како најстара во земјата. Како универзитетска, таа има значајна улога во дополнителната обука на студентите од Медицинскиот универзитет.

Денеска, болницата се наоѓа на плоштина од 258,000 m2, и располага со 1,100 кревети.

42°41′9″N 23°18′39″E / 42.68583° СГШ; 23.31083° ИГД / 42.68583; 23.31083