Унаи Емери Етксегоиен (роден на 3 ноември 1971 година) — шпански фудбалски менаџер и поранешен играч. Тој е сегашен менаџер на премиерлигашот Арсенал.

Унаи Емери
Емери со Севиља во 2016
Лични податоци
Полно име Унаи Емери Етксегоиен[1]
Роден на 3 ноември 1971(1971-11-03)(52 г.)[1]
Роден во Хондарибија, Шпанија
Висина 1.80 m[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал (менаџер)
Младинска кариера
1986–1990[2] Реал Сосииједад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1995 Реал Сосииједад Б 89 (7)
1995–1996 Реал Сосиједад 5 (1)
1996–2000 Толедо 126 (2)
2000–2002 Расинг Ферол 61 (7)
2002–2003 Легањес 28 (0)
2003–2004 Лорка Депортиво 30 (1)
Вкупно 339 (18)
Тренер на екипи
2004–2006 Лорка Депортиво
2006–2008 Алмерија
2008–2012 Валенсија
2012 Спартак Москва
2013–2016 Севиља
2016–2018 ФК Париз Сен Жерман
2018– Арсенал
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

После играчката кариера која главно ја поминал во Шпанската Сегунда Девизија, тој станал менаџер во 2005 година, почнувајќи со Лорка и Алмерија, пред да помине четири години со Валенсија, предводејќи го тимот до три трети места во Ла Лига. По краток период на клупата на Спартак Москва, Емери се преселил во Севиља во 2013 година, и го предводел клубот до три последователни титули во Европа Лигата. Во 2016 година, тој се преселил во францускиот ПСЖ, каде го освоил францускиот Куп, Лига Купот и Супер Купот во првата година. Во неговата втора година, тој ги освоил сите четири домашни трофеи, вклучувајќи ја титулата во Лига 1, Купот на Франција, Лига Купот и Супер Купот. Тој го напуштил Париз Сен-Жермен на крајот на сезоната 2017-18 година, и на 23 мај 2018 година било потврдено дека ќе биде нов менаџер на Арсенал.

Ран живот и играчка кариера

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Emery: Unai Emery Etxegoien: Manager“. BDFutbol. Посетено на 21 May 2018.
  2. „Emery: "¿La Real? Me debo al Sevilla, pero mis orígenes no los olvido" [Real? I owe much to Sevilla, but I haven't forgotten my origins] (шпански). Cadena SER. 29 May 2015. Посетено на 30 December 2017.