Уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - жени

Уметничко лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Figure skating pictogram.svg
Поединечно во машка конкуренција
Поединечно во женска конкуренција
Спортски двојки
Танцови двојки
Квалификации


Поединечните натпревари во женска конкуренција во уметничко лизгање на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 23 и 25 февруари.

На 23 февруари, со почеток во 16:30 по локално време (UTC-8) се одржа кратката програма, а на 25 февруари, со почеток во 17:00 слободната програма.

Во слободната програма, учество обезбедија најдобрите 24 лизгачи од кратката програма.

На натпреварите учествуваа 30 лизгачки од 23 земји, меѓу кои златниот медал го освои Ким Ју На од Јужна Кореја.

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Ким Ју На   Мао Асада   Џоан Рошет

Надворешни врскиУреди