Умба (долина)

Умба (свахили: Umba) е географска област во Танзанија, северно од планинскиот венец Усамбара во регионот Танга. Ова подрачје е наоѓалиште на уникатен вид на сафири кои се образуваат од речните наноси во истоимената река Умба[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. За долината Умба - Mindat (англиски)