Улрих (војвода на Виртемберг)

Улрих (германски: Ulrich; 8 февруари 1487, во Риквир – 6 ноември 1550, во Тибинген) — војвода на Виртемберг, кој го наследил неговиот роднина Еберхард II во 1498 година, но до 1503 година, војводството било по власт на регенство, додека Улрих не станал полнолетен. Неговата нестабилна личност го направила озлогласен, а историчарите го нарекле „Швабиецот Хенри VIII“.

Улрих
Војвода на Виртемберг
На престол1498-1519 и 1534-1550
ПретходникЕберхард II
НаследникКристоф
Гроф на Виртемберг-Монбелијар
На престол1498-1519
ПретходникЕберхард II
НаследникЃорѓи I
Гроф на Виртемберг-Монбелијар
На престол1534-1544
ПретходникЃорѓи I
НаследникКристоф
Роден(а)8 февруари 1487
Риквир
Починал(а)6 ноември 1550
Тибинген
СопружникСабина од Баварија
Полно име
македонски: Улрих
германски: Ulrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоХенри
МајкаЕлизабета од Баварија-Ландшут

Неговото рано владеење било неприфатливо обележано поради неговата екстраваганција и угнетувачки методи. Тој бил протеран од Виртемберг по скандалозна љубовна врска и убиство, а неговото војводство било продадено на царот Карло V. Неговото враќање на власт во 1534 година било помогнато од сојузниците Филип од Хесен и Франц I од Франција, но под услов да биде под австриска власт. По повторното стапување на власт, ги спровел реформираните доктрини на Лутер и Цвингли и го запленил црковниот имот. Починал во 1550 година, а го наследил неговиот син Кристоф.