Еберхард II (војвода на Виртемберг)

Еберхард II (германски: Eberhard; 1 февруари 1447, во Вајблинген – 17 февруари 1504, во Линденфелс) — владетел на Виртемберг од 1480 до 1498, првично како гроф на Виртемберг-Штутгарт до 1482 година, а подоцна војвода на Виртемберг од 1496 до јуни 1498 година.

Еберхард II
Војвода на Виртемберг
На престол1496-1498
ПретходникЕберхард I
НаследникУлрих
Гроф на Виртемберг-Штутгарт
На престол1480-1482
ПретходникУлрих V
Роден(а)1 февруари 1447
Вајблинген
Починал(а)17 февруари 1504
Линденфелс
СопружнициЕлизабета од Бранденбург
Полно име
македонски: Еберхард
германски: Eberhard
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоУлрих V
МајкаЕлизабета од Баварија-Ландшут

Соборен од грофот Урах, кој повторно ги обединил двете половини од грофовијата, тој подоцна добил суверенитет над целиот Виртемберг како војвода Еберхард II. Но, набргу наидел на проблеми со благородништвото, кое го обезвластило, работејќи во тесна соработка со Максимилијан I, светиот римски цар. Тој побегнал во Улм, но бидејќи не нашол поддршка, бил принуден да ја прифати арбитражата за Хорб во 1498 година, која го соборила и протерала, во замена за годишна пензија од 6.000 гулдени.