Улангом (монголски: Улаангом, црвена долина) е главниот град на покраината Увс во Монголија. Градот се наоѓа на југозапад од Увс Нур и во близина на руската граница.

Улангом
Улаангом
Лого на Улангом
Амблем
Координати: 49°59′N 92°04′E / 49.983° СГШ; 92.067° ИГД / 49.983; 92.067
Држава Монголија
ПокраинаУвс
Население (2008)
 • Вкупно22,300

Географија уреди

Улангом се наоѓа на најниската надморска височина во земјата со 939 метри. Градот имал население од 26.319 жители во 2000 година, 23.000 жители во 2006 година[1]), и 22.300 во 2008.[2]) или 28.9% од вкупното население на покраината.

Наводи уреди

  1. Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.
  2. „Uvs Aimag Statistical Office.2008 Annual Report“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2010-02-16.

Поврзано уреди


49°59′N 92°04′E / 49.983° СГШ; 92.067° ИГД / 49.983; 92.067