Уануко или Хуануко (шпански: Huánuco) е град во Перу и има население од околу 75,000 жители.[1] Уануко е главен град на регионот Уанико и центар на епархијата Уануко. Уануко бил основан во 1539 година од страна на шпанскиот конкистадор Гомез де Алварадо во тогашниот град на Инките Јаровилка.

Уануко
Huánuco
Плоштадот во Уануко
Плоштадот во Уануко
Знаме на Уануко
Знаме
Грб на Уануко
Грб
Уануко is located in Перу
Уануко
Уануко
Координати: 9°55′46.07″S 76°14′22.97″W / 9.9294639° ЈГШ; 76.2397139° ЗГД / -9.9294639; -76.2397139
Држава Перу
РегионУануко
ПокраинаУануко
Основан1539
Управа
 • ГрадоначалникХесус Гилес Алипазега
Надм. вис.&100000000000018800000001.880 м
Население (2005)
 • Вкупно74.774

Познати личности од УанукоУреди

НаводиУреди

  1. 74.774 according to 2007 census: see

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 9°55′46.07″S 76°14′22.97″W / 9.9294639° ЈГШ; 76.2397139° ЗГД / -9.9294639; -76.2397139