Тукумс (општина)

Тукумс (латвиски: Tukuma novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Тукумс
Tukuma novads
Општина
Tukuma novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеТукумс
Управа
 • ГрадоначалникЈурис Шулцс
Површина
 • Вкупна1,198.1[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно33,608[2]
Мреж. местоwww2.tukums.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди