Тувшрулех (монголски: Түвшрүүлэх) е област во покраината Архангај во централна Монголија. Во 2009 година, населението било 3.438[1]

Наводи уреди

  1. Arkhangai Statistical Report, Dec. 31, 2009 estimation.

Координати: 47°22′54″N 101°54′37″E / 47.38167° СГШ; 101.91028° ИГД / 47.38167; 101.91028