Тројца насилници (филм од 1956)

Тројца насилници (англиски: Three Violent People) - американски филм од 1956 година, во режија на Рудолф Мате , по сценариото на Џејмс Едвард Грант и Леонард Праскинс. Главните улоги ги толкуваат: Чарлтон Хестон, Ен Бакстер и Гилберт Роланд.[1]

СинопсисУреди

По завршувањето на Граѓанската војна во САД, Колт Сандерс (го игра Хестон), поранешен офицер во конфедерациската армија, се враќа на својот имот во Тексас, но него сакаат да го присвојат корумпираните Харисон и Кејбл, доселеници со политички амбиции. Меѓутоа, Колт е подготвен да се бори за својот имот...[2]

НаводиУреди

  1. „HRT (пристапено на 7.12.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-12-17. Посетено на 2017-12-16.
  2. „HRT (пристапено на 7.12.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-12-17. Посетено на 2017-12-16.