Тринидад (Боливија)

Тринидад (шпански: Trinidad) или официјално Најсветиот Тринидад (шпански: La Santísima Trinidad) — град во Боливија и главен град на департманот Бени. Овој град има население од околу 86.400.

Местоположба на Тринидад во Боливија.

Градот бил основан во 1686 од страна на Падре Сиприано Бараче околу 14 километри оддалечено од денешната локација. Првичниот град се наоѓал на реката Маморе.

ГалеријаУреди

СообраќајУреди

Аеродром:

Lat: 14° 48' 0 S
Lon: 64° 46' 0 W
Alt: 509 стапки (155 метри)

Надворешни врскиУреди

Координати: 14°50′S 64°54′W / 14.833° ЈГШ; 64.900° ЗГД / -14.833; -64.900