Требел (германски: Trebel) – река во Западна Померанија, област во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, во Германија. Реката е долга околу 75 километри. Погендорфер Требел (извира во Клајн Царневанд) и Кронхорстер Требел (извор во Витенхаген) се изворите на реката и се спојуваат во Гримен. Потоа, реката тече близу Квицин, Блинде Требел се влева во неа близу Францбург, поврзана е со реката Рекниц преку канал близу Трибзес, се спојува со реката Варбел близу Басендорф (дел од Дајелсдорф), потоа ја создава историската граница помеѓу Мекленбург и Померанија и се влева во реката Пене близу Демин. Ибицграбен, Ибицбах и Ротер Брикенграбен се канали кои ги поврзуваат реките Требел и Пене близу нивното устие.

Требел
Место Мекленбург-Западна Померанија, Германија
Должина 70 км [1]
Почеток соединување на Погендорфер Требел и Кронхорстер Требел во Гримен
54°07′03″ N; 13°01′48″ E / 54.1176° СГШ; 13.0299° ИГД / 54.1176; 13.0299Координати: 54°07′03″ N; 13°01′48″ E / 54.1176° СГШ; 13.0299° ИГД / 54.1176; 13.0299
Висина на изворот околу 3,8 м над м.н.
Утока во Пене
53°32′43″ N; 13°00′40″ E / 53.5452° СГШ; 13.0110° ИГД / 53.5452; 13.0110
Висина на утоката 0,1 м над м.н.
Спуст ~ 3,7 м
Слив Пене
Одлив Пене → Балтичко Море
Слив 956 км² [1]
Десни притоки Блинде Требел, Варбел
Леви притоки Ротер Брикенграбен
Паланки Трибзес, Гримен
Требел кај Неринген

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Bestandsaufnahme 2004 nach Wasserrahmenrichtlinie in der Flussgebietseinheit Warnow / Peene, Hrsg. Landesamt für Umwelt, Naturschutz und Geologie Mecklenburg-Vorpommern, Güstrow 2005, S. 4

Надворешни врски уреди

Координати: 53°55′N 13°01′E / 53.917° СГШ; 13.017° ИГД / 53.917; 13.017{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница