Топли Вирови

месност во Македонија

Топли Вирови — месност и излетничко место над селото Чифлик, во југоисточниот дел на Македонија. Тие се сместени на реката Дошница и нивното име доаѓа од тоа што образуваат базени со вода сместени во карпи, која брзо се загрева.[1]

Топли Вирови

МестоположбаУреди

Месноста се наоѓа над демиркапиското село Чифлик.

ПристапУреди

До месноста може да се дојде преку асфалтен пат од градот Демир Капија во насока на селото Дрен. Месноста е во атарот на селото Чифлик, во непосредна близина на истуреното маало Дошница, наречено по старата ХЕЦ „Дошница“. Пред самото маало и месноста Топли Вирови, патот станува макадам.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „[Фото] Излетничкото место Дошница се трупа во ѓубре“. Радио МОФ (англиски). 2020-07-16. Посетено на 2021-10-01.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°22′01″N 22°13′41″E / 41.36694° СГШ; 22.22806° ИГД / 41.36694; 22.22806