Томорицарека во југоисточна Албанија. Таа е лева притока на Девол, која го храни Јадранското Море во југоисточна Албанија. Реката, долга 42 километри, потекнува од планината Островица Планини, на јужните падини на планината Миета (2024 м), на 1,800 метри надморска височина, во близина на селото Ѓоговица. Неговото сливно подрачје е 376 км2, собирајќи ги водите на планината Томор на запад и Островица на исток. Значајни леви притоки се наоѓаат само на долниот тек на реката: Велица, Лешница, Кушова и Брегас.[1]

Томорица
Планината Томор
Местоположба
ДржаваАлбанија
Физички особености
Извор 
 • местоОстровица
 • координати40°34′51″ N; 20°19′47″ E / 40.5808° СГШ; 20.3298° ИГД / 40.5808; 20.3298
УстиеДевол
 • место
близу Грамш
 • координати
40°50′15″ N; 20°11′24″ E / 40.8375° СГШ; 20.1900° ИГД / 40.8375; 20.1900Координати: 40°50′15″ N; 20°11′24″ E / 40.8375° СГШ; 20.1900° ИГД / 40.8375; 20.1900
Должина42 kм (138,000 ст)
Големина на сливот376 km2 (145 ми)
Особености на сливот
ТечениеДевол→ СеманЈадранско Море

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Myslim Pashaj (2006). Gjeografia ushtarake. Тирана: Instituti Gjeografik Ushtarak i Shqipërisë. Архивирано од изворникот на 2018-06-14. Посетено на 2021-08-22.