Тиндфјадлајекидл

Тиндфјадлајекидлстратовулкан во јужниот дел на Исланд.[1] Од него еруптирале камења од базалтна и риолитска композиција. Покриен е со 19 км2 ледник.[2] Највисок врв е Имир (1462 метри),[2][3] именуван според џинот Имир од Нордиската митологија. Последната ерупција се смета дека била за време на Холоценот.[1]

Тиндфјадлајекидл
Tindfjallajökull from aeroplane.jpg
Највисока точка
Надм. вис.1462 м
Истакнатост2109.6 м
Координати64°18′N 19°57′W / 64.300° СГШ; 19.950° ЗГД / 64.300; -19.950Координати: 64°18′N 19°57′W / 64.300° СГШ; 19.950° ЗГД / 64.300; -19.950
Географија
МестоИсланд
Матичен венецСредноатлантски Гребен
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНајверојатно Холоцен

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Tindfjallajökull“. Глобална програма за вулканизмоит. Смитсонова установа. (англиски)
  2. 2,0 2,1 „National Land Survey of Iceland (Icelandic)“. Архивирано од изворникот на 2007-04-29. Посетено на 2014-01-25.
  3. „nat.is - Tindfjallajökull“. Архивирано од изворникот на 2012-08-28. Посетено на 2014-01-25.

Надворешни врскиУреди