Теорија на заговор (филм)

Теорија на заговор (англиски: Conspiracy Theory) е американски филм од 1997 година, во режија на Ричард Донер. Главните улоги ги играат: Мел Гибсон, Џулија Робертс, Патрик Стјуарт итн.

СодржинаУреди

Џери Флечер (го игра Гибсон) е вљубен во една жена (ја игра Робертс) која на ја набљудува од далеку, а која работи како државен службеник. Тој пак е голем критичар на државата и е опседнат со идејата дека на сите страни се случуваат разни тајни заговори. Меѓутоа, една од замислените приказни започнува да му се случува во стварноста. Непознати опасни луѓе сакаат да го убијат, а бегајќи од нив, тој верува само во жената која ја сака, а таа не го знае тоа.[1]

НаводиУреди

  1. „Теорија на заговор“, Антена, број 881, 15.5.2015, стр. 17.