Тврдина Рибница

Тврдината Рибница се наоѓа во Подгорица, Црна Гора.

Тврдина Рибница
Depedogen.JPG
Општи податоци
ГрадПодгорица
ЗемјаЦрна Гора

Тврдината била изградена кон крајот на 15 век (околу 1477), за време на периодот на османлиското владеење на земјата. Таа била изградена над сливот на реките Рибница и Морача[1].

Долго време тврдината била користена како магацин за оружје[2]. Во 1878 година била сериозно оштетена.

Според една српска легенда, тврдината била изградена во 12 век и била родното место на Стефан Немања.

НаводиУреди

  1. http://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/crnojevici/cedo_marovic_tvrdjava_je_mladja_od_nemanje_360_godina.html
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2021-01-21.