Тврдината Голубан е тврдина која се наоѓа во градот Крагуевац, Србија. Дееска, од неа има останато само рушевини.[1]

Тврдина Голубан
Општи податоци
ГрадКрагуевац
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)