Тврдината Благотин се наоѓа во близина на градот Крушевац, Србија. Денеска, од тврдината има останато само нејзините темели и две кули.[1]

Тврдина Благотин
Општи податоци
ГрадКрушевац
ЗемјаСрбија
Глинен модел на зрно пченица од наоѓалиштето Благотин

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)