Такајуки Моримото

Такајуки Моримото (роден 7 мај 1988) — јапонски фудбалер, напаѓач.

Такајуки Моримото
Morimoto UDI-CAT 4-2.jpg
Лични податоци
Роден на 7 мај 1988 (1988-05-07) (34 г.)
Роден во Кавасаки, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Предлошка:Fb team Kawasaki Frontale
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Предлошка:Fb team Tokyo Verdy
2006–2011 Катанија Катанија
2011–2012 Новара Новара
2012 Катанија Катанија
2013 Ал Наср Ал Наср
2013–2015 Предлошка:Fb team JEF United Chiba
2016– Предлошка:Fb team Kawasaki Frontale
Репрезентација
2009–2012 Јапонија Јапонија 10 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Репрезентативна кариераУреди

Такајуки Моримото бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2009 2 1
2010 7 2
2011 0 0
2012 1 0
Вкупно 10 3

Надворешни врскиУреди