Суковско Езеро

Суковското Езеро е една од вештачките водни површини и единствениот тресет во сливот на реката Нишава, настанат со блокирање на кратката притока на реката Јерма.[1]

Суковско Езеро
Суковско Езеро -
Вид вештачко
Земји во сливот  Србија
Најг. должина 0,35
Површина 0,35
Прос. длабочина 2

Позиција и просторУреди

Суковското Езеро се наоѓа во сливот на Јерма, од неговата лева долинска страна, во близина на селото Суково. Од Пирот е оддалечено околу 15 километри, а е многу непристапно за доаѓање, поради лошиот селски пат од селото Суково.

Географски карактеристикиУреди

Суковското Езеро настанало со блокирање на кратката притока на реката Јерма Тивој дол, која извира во подножјето на влашката планина.

Површината на езерото е околу 3,5, а максималната должина е околу 350.[1] Просечната длабочина на езерото е околу 2 m, иако во долниот дел на езерото достигнува и до 8. Езерото во најголем дел е покриено со трска и крајбрежна трева и многу нанесени гранки.

ЦелУреди

Езерото е наменето за наводнување на околниот земјоделски простор, пред се парцели под тутун, но не се користи за таа намена. Денеска целиот езерски систем е запуштен и во многу лоша состојба. [1]

Ова езеро не е значајна рибарска вода. Воденото огледало, кое е добро покриено со трска, трева, и со многу препреки и гранки, е многу интересно риболовно подрачје. За рибарите, штуката е најинтересниот вид риба што го населува ова езеро. Покрај штуката, во езерото живеат гргеч, црвеноперка, клен, крап и бабушка.[2]

ГалеријаУреди

ИзвориУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Суковско језеро' У: Мрђан М. Ђокић Нишава – потамолошка студија, докторска дисертација
  2. „Суковско језеро“. www.usr-moravica.com. Архивирано од изворникот на 07. 03. 2019. Посетено на 7. 3. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

ЛитератураУреди

  • Мала енциклопедија Просвета (3-то издание). Белград: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2 .  Недостасува или празен параметар | title= ( помош )
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)
  • Мрѓан М. Ѓокиќ Нишава - потамолошка студија, докторска дисертација, Ниш, 2015 г.

Надворешни врскиУреди