Областа Суец (арап. محافظة السويس, Muḥāfāzah as-Suways) ― една од областите (гувернерства) во Египет. Се наоѓа во североисточниот дел на земјата и е површински ист со градот Суец. Се наоѓа северно од Суецкиот Залив.

Област Суец
Област
Знаме на Област СуецЛого на Област Суец
Амблем
Областа Суец во рамките на Египет
Областа Суец во рамките на Египет
ДржаваЕгипет Египет
СедиштеСуец (главен град)
Управа
 • Областник/ГувернерАбдул-Маџид Ахмед Абдул Сакр[1]
Површина
 • Вкупна17,840 км2 (6,888 ми2)
Население (јануари 2018)
 • Вкупно738.000[2]
Часовен појасЕСВ (UTC+2)
ИЧВ (2017)0.745[3]
висок · 2.
Мреж. местоsuez.gov.eg

Општински единици уреди

Гувернерството е поделено на следните општински единици за административни цели, со вкупно проценето население заклучно со јули 2017 година од 730.759.[4][5]

Општински одделенија
Име Арапско име Арапска (латинична) транслитерација Население
(проценка од јули 2017)
Вид
Арбаин قسم الأربعين Al-Arba'īn 266.576 Кисм (целосно урбана)
Ганајен قسم الجناين Al-Janāyin 132.091 Кисм (целосно урбана)
Суец قسم السويس As-Suways 81.892 Кисм (целосно урбана)
Атака قسم عتاقة Atāqah 70.167 Кисм (целосно урбана)
Фајсал قسم فيصل Fayṣal 180.033 Кизам (целосно урбана)
Полициски департман на Порт Суец إدارة شرطة ميناء السويس Idārah Shurṭah Mīnā' as-Suways Област со полициска управа

Население уреди

Според проценките на населението, во 2015 година сите 622.859 жители на областа живееле во урбани средини. Со стапка на урбанизација од 100%, Областа Суец е еден од најурбанизираните во земјата, заедно со Каиро и Порт Саид.[6]

Индустриски зони уреди

Според египетската Управа за инвестиции и слободни зони, во подредена на Министерството за инвестиции (МВР), следните индустриски зони се наоѓаат во оваа област:[7]

 • Индустриската зона за лесни индустрии
 • Тешка индустриска зона Северна Атака
 • Тешка индустриска зона Западна атака
 • (Нови индустриски зони за урбана заедница) Атака и нејзините проширувања
 • (Нови индустриски зони на урбана заедница) Јужно од Сумед - Петрохемија

Во средината на 2018 година бил склучен договор меѓу Русија и Египет за развој на руска индустриска зона.[8][9][10]

Пристаништа уреди

Постојат пет пристаништа во Областа Суец; имено пристаништето Ел-Сохна, пристаништето Тевфик/Теуфик, пристаништето Адабеја, пристаништето за бензин и рибарското пристаниште Ел-Атка.

Природни извори уреди

Природните ресурси во Областа Суец вклучуваат варовник, глина, јаглен, нафта, мермер и вар.

Извозот уреди

Главниот извоз на Суец се папаите.

Туристички знаменитости уреди

 
Патот до Ејн Ел-Сохна.
 • Ејн Ел-Сохна, добро позната рекреативно и медицинско одредиште.
 • Мојсеевите извори
 • Јудаискиот Рид во Ел-Кур

Јавна слободна зона уреди

Во 1975 година била основана Јавната слободна зона Суец. Поделена е на две главни места: Порт Теуфик и Адабеја.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. رسمياً.. المحافظون الجدد ونوابهم يؤدون اليمين الدستورية أمام الرئيس. Almasry Alyoum (арапски). 30 август 2018. Архивирано од изворникот 31 август 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
 2. „Population Estimates By Governorate ( Urban /Rural ) 1/1/2018“. www.capmas.gov.eg. Архивирано од изворникот 2 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
 3. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 28 октомври 2021.
 4. „Suez Governorate Subdivisions“. CityPopulation.de. Архивирано од изворникот на 25 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
 5. „Markazes of Egypt“. statoids.com. Gwillim Law. Архивирано од изворникот на 19 октомври 2017. Посетено на 28 октомври 2021.
 6. „Egypt in Figures 2015“ (PDF). CAPMAS. Архивирано од изворникот (PDF) на 19 октомври 2015. Посетено на 28 октомври 2021.
 7. „Industrial Zones of Governorate“. Ministry of Investment Egypt. Архивирано од изворникот на 23 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
 8. Wahish, Niveen (3 јуни 2018). „Russia gets the go ahead: New industrial zone to bring investment, jobs and technology to Egypt“. Ahram Online. Архивирано од изворникот на 24 ноември 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
 9. „Egypt and Russia sign the largest contract in the history of Egyptian railways“. Al Masry Al Youm. 18 октомври 2018. Архивирано од изворникот на 18 октомври 2018. Посетено на 28 октомври 2021.
 10. „Egypt, Russia to sign MoU to establish industrial zone in Suez Gulf area“. Ahram Online. 25 јануари 2016. Архивирано од изворникот на 18 октомври 2018. Посетено на 28 октомври 2021.

Надворешни врски уреди

29°59′N 32°33′E / 29.983° СГШ; 32.550° ИГД / 29.983; 32.550