Стар град (Талин)

Ваналин (естонски за „Стар град“) ― маало (естонски: asum) во градскиот округ Кесклин (преведено: Градски центар), Талин, главниот град на Естонија. Има население од 4.437 жители (заклучно Од 1 јануари 2015 ).[1]

Стар град
Ваналин
Vanalinn
Маало во Талин
Ваналин во рамките на градскиот округ Кесклин (Градски Центар).
Ваналин во рамките на градскиот округ Кесклин (Градски Центар).
ДржаваЕстонија
ОкругХарју
ГрадТалин
НаселбаКесклин
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (4 ми2)
Население (01.01.2015[1])
 • Вкупно4.437
 • Густина3.850/км2 (10,000/ми2)
Светско наследство на УНЕСКО
Службен називИсториски центар (Стар град) на Талин
Критериумкултурно: (ii)(iv)
Навод822bis
Запис1997 (XXI заседание)
Дополнувања2008
Површина113 ha (280 acres)
Преоден појас2,253 ha (5,570 acres)

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Statistical Yearbook of Tallinn 2015“. Tallinn City Government. стр. 38. Архивирано од изворникот на 2015-11-19. Посетено на 12 август 2021.

59°26′14.64″N 24°44′43.42″E / 59.4374000° СГШ; 24.7453944° ИГД / 59.4374000; 24.7453944