Средњи Врх (Крањска Гора)

Средњи Врх (словенечки: Srednji Vrh) — населба во Општина Крањска Гора во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Средњи Врх
Srednji Vrh
Поглед на Средњи Врх
Средњи Врх is located in Slovenia
Средњи Врх
Средњи Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°29′25.4″N 13°50′11.9″E / 46.490389° СГШ; 13.836639° ИГД / 46.490389; 13.836639
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаКрањска Гора
Површина
 • Вкупна14,9 км2 (5,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000960700000960,7 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина2,1/км2 (5,6/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4282