Споменик на жртвите од терористички напади во Израел

Координати: 31°46′29.97″N 35°10′40.86″E / 31.7749917° СГШ; 35.1780167° ИГД / 31.7749917; 35.1780167

Споменик на жртвите од терористички напади во Израел (אנדרטת חללי פעולות האיבה, Andartat Halalei Pe'ulot HaEiva) е споменик на сите жртви на тероризмот во Израел од 1851 година до денес. Споменикот се наоѓа во Херцелска Гора во Ерусалим и ги вклучува имињата на еврејските и не-еврејските луѓе кои биле убиени во терористички дејства.

אנדרטת חללי הטרור - הר הרצל 6.jpg

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди