Список на мртви јазици во Африка

список на статии на Викимедија
Africa satellite orthographic.jpg

Ова е список на мртви јазици во Африка.

АнголаУреди

КамерунУреди

ЧадУреди

Брег на Слонова КоскаУреди

ДР КонгоУреди

ЕгипетУреди

ЕритрејаУреди

ЕтиопијаУреди

ГвинејаУреди

КенијаУреди

НигеријаУреди

Јужна АфрикаУреди

СуданУреди

ТанзанијаУреди

ТунисУреди

УгандаУреди