Список на кинески јадења

список на статии на Викимедија

Ова е список на некои јадења од кинеската кујна.

Трпеза во покраината Чиангсу - чинии бел ориз, шкампи, модар патлиџан, ферментирано тофу, припржени зеленчуци, вегетаријанска патка и средишно јадење со месо и бамбус. Има 6 чинии ориз, по една за секого.

Типични јадења уреди

Солени јадења уреди

Скробни јадења уреди

Други јадења уреди

Поврзано уреди