Разлика помеѓу преработките на „Ингушетија“

Додадени 16 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
 
== Историја ==
[[FileПодатотека:Magas001.jpg|thumb|right|Зграда на претседателот во [[Магаса]]]]
Ингушетија влегла во составот на [[Руска Империја|Руската Империја]] во [[1810]]. Во [[1860]] година по указот на императорот [[Александар II (руски цар)|Александар II]] во источната страна на Северниот [[Кавказ]] била создадена [[Терска област|Терската област]], во чиј состав влегле Чеченскиот, Ичкерискиот, Ингушетскиот и Нагорниот округ.
 
941.847

уредувања