Разлика помеѓу преработките на „Влада на Македонија од 2006“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Составот на Владата избран на 28 август е следниот:
 
* [[Никола Груевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - претседател на владата - премиер
* [[Трајко Славевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за финансии
* [[Миле Јанакиевски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за транспорт и врски
* [[Гордана Јанкуловска]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за внатрешни работи
* [[Антонио Милошовски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за надворешни работи
* [[Вера Рафајловска]] ([[Нова социјалдемократска партија|НСДП]]) - министер за економија
* [[Лазе Еленовски]] ([[Нова социјалдемократска партија|НСДП]]) - министер за одбрана
* [[Живко Јанкуловски]] ([[Нова социјалдемократска партија|НСДП]]) - потпретседател на влада
* [[Љупчо Мешков]] ([[Либерална партија на Македонија|ЛПМ]]) - министер за труд и социјална политика
* [[Михајло Маневски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер за правда
* [[Габриела Коневска]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - потпретседател за евроинтеграции
* [[Веле Самаковски]] - министер без ресор
* [[Зоран Ставревски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - потпретседател за економски прашања
* [[Аце Спасеновски]] ([[Социјалистичка партија на Македонија|СПМ]]) - министер за земјоделство
* [[Зоран Коњановски]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - [[Министерство за локална самоуправа на Република Македонија|министер за локална самоуправа]]
* [[Глигор Ташковиќ]] ([[ВМРО-ДПМНЕ]]) - министер без ресор
* [[Имер Селмани]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - министер за здравство и потпретседател за спроведување на Рамковниот договор
* [[Сулејман Рушити]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - образование и наука
* [[Илирјан Бекири]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - култура
* [[Имер Алиу]] ([[Демократска партија на Албанците|ДПА]]) - екологија
* [[Аднан Ќахил]] ([[ПДТ]]) - министер без ресор
 
Во мај [[2007]] година [[Партија за демократски просперитет|Партијата за демократски просперитет]] одлучи да ја прифати понудата на премиерот Груевски да влезе во владината коалиција по што на [[18 јуни]] Собранието на РМ го избра [[Абдураман Мемети]] за министер за локална самоуправа на местото на Зоран Коњановски.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.vlada.mk Влада на Република Македонија]
* [http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/mk/newsbriefs/setimes/newsbriefs/2007/06/13/nb-06 ПДП и' се приклучи на македонската влада и доби министерско место]
 
[[Категорија:Влада на Република Македонија од 2006]]
941.847

уредувања