Разлика помеѓу преработките на „Асоцијација на тениските професионалци“

с
Бот: козметички промени
с (Брзо додавање категорија Асоцијација на тениски професионалци (со користење на [[WP:HO)
с (Бот: козметички промени)
|region =
|regionyear =
|локација= [[Лондон]]<br />[[Монако]]<br />[[Понте Ведра]]<br />[[Сиднеј]]
|директор= Адам Хелфант
|secretary =
|countryflag=
}}
[[FileПодатотека:ATP Tennis.png|150px|thumb|Старото лого]]
 
'''Асоцијацијата на тениските професионалци''' или '''АТП''' е формирана во [[1972]] за да ги заштити интересите на машките професионални тенисери. Се до 1990, асоцијацијата ги организираше турнирите за мажи, '''АТП Тур''', кој во јануари 2009 беше преименуван во '''АТП Светски Тур'''. Тоа е еволуција од поранешниот Светски Шампионат во Тенис. Извршното тело на АТП се наоѓа во [[Лондон]]. АТП Америка е стационирано во [[Понто Ведра]], [[Флорида]], [[САД]]; АТП Европа се наоѓа во [[Монако]]; а АТП Интенационал, кое ги покрива Африка, Азија и Австралија се наоѓа во [[Сиднеј]].
АТП Трката беше трка од почетокот на сезоната до нејзиот крај и беше запрена во 2009<ref>http://www.atpworldtour.com/tennis/en/players/information/rankfaq.asp</ref>. Секој играч започнува да собира поени од почетокот на сезоната. На крајот од сезоната, АТП Трката одлучува кои натпреварувачи и тимови (првите осум за сингл и првите четири за дабл) ќе играат на Тенискиот Мастерс Куп, сега преименуван во Финале на Светскиот Тур.
 
=== Моментално рангирање ===
{{Моментално АТП рангирање}}
 
* [http://www.atpworldtour.com/Rankings/Singles.aspx АТП Рангинг]
* [http://www.atpworldtour.com/Tournaments/Event-Calendar.aspx 2010 АТП Распоред]
 
[[Категорија:Асоцијација на тениски професионалци]]
 
[[ar:رابطة محترفي كرة المضرب]]
[[be-x-old:Асацыяцыя тэнісістаў-прафэсіяналаў]]
[[bs:Asocijacija teniskih profesionalaca]]
[[bg:Асоциация на професионалните тенисисти]]
[[bs:Asocijacija teniskih profesionalaca]]
[[ca:Associació de Tennistes Professionals]]
[[cs:Asociace profesionálních tenistů]]
[[de:Association of Tennis Professionals]]
[[en:Association of Tennis Professionals]]
[[et:Association of Tennis Professionals]]
[[es:Asociación de Tenistas Profesionales]]
[[eo:Asocio de Tenisaj Profesiuloj]]
[[es:Asociación de Tenistas Profesionales]]
[[et:Association of Tennis Professionals]]
[[eu:Association of Tennis Professionals]]
[[fi:Association of Tennis Professionals]]
[[fr:ATP Tour]]
[[he:הסבב העולמי לגברים (ATP)]]
[[hr:Association of Tennis Professionals]]
[[hu:Association of Tennis Professionals]]
[[id:Asosiasi Pemain Tenis Profesional]]
[[it:Association of Tennis Professionals]]
[[ja:男子プロテニス協会]]
[[he:הסבב העולמי לגברים (ATP)]]
[[kaa:PTA turı]]
[[lv:Tenisa profesionāļu asociācija]]
[[lt:Teniso profesionalų asociacija]]
[[lv:Tenisa profesionāļu asociācija]]
[[hu:Association of Tennis Professionals]]
[[ms:Persatuan Pemain Tenis Profesional]]
[[nl:Association of Tennis Professionals]]
[[ja:男子プロテニス協会]]
[[no:Association of Tennis Professionals]]
[[pl:Association of Tennis Professionals]]
[[pt:Associação de Ténis Profissional]]
[[kaa:PTA turı]]
[[ru:Ассоциация теннисистов-профессионалов]]
[[sk:Association of Tennis Professionals]]
[[sl:Združenje teniških profesionalcev]]
[[sr:Асоцијација тениских професионалаца]]
[[fi:Association of Tennis Professionals]]
[[sv:ATP-touren]]
[[uk:Асоціація тенісистів-професіоналів]]
[[vi:Hiệp hội quần vợt nhà nghề]]
[[zh:职业网球联合会]]
 
[[Категорија:Асоцијација на тениски професионалци]]
941.847

уредувања