Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Одземени 37 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[СликаПодатотека:Chinese meal.jpg|thumbмини|rightдесно|300px300п|Типична трпеза во провинцијата [[Џиангсу]]]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Chinese meal.jpg|thumb|right|300px|Типична трпеза во провинцијата [[Џиангсу]]]]
'''Кинеската кујна''' ([[кинески јазик|кинески]]: 中國菜, [[ВП:ТК|мак. тр.]] „џунггуо цаи“) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот.