Разлика помеѓу преработките на „Занает“

Додадени 222 бајти ,  пред 13 години
с
+слика
(Нова страница: '''Занает''' е занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско...)
 
с (+слика)
[[Слика:kopanicar.jpg|thumb|right|250px|[[Копаничарство|Копаничар]], вид занаетчија]]
'''Занает''' е занимање кое бара конкретни работни вештини. Историски ова би било неиндустриско производство во мал број или количество. Човекот кој се занимава со занает се нарекува '''занаетчија'''.
 
 
Занаетчиите особено се концентрирале во [[Град|урбаните места]] и формирале [[еснаф]]и. Бидејќи занаетчиите постојано работеле со размена на добра (покрај нивната изработка), и тоа барало извесно ниво на образованост, во општествената хиерархија тие имале повисоко место од селанството.
 
За листа на занаети видете ''[[:Категорија:Занаети]]''.