Шаховски самоучител: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Книга
[[Податотека:Авербах_Самоучител.jpg|десно|рамка|200п|Корица на книгата]]
| name = Шаховски самоучител
| title_orig = Шахматный самоучитель
| image = [[Податотека:Авербах_Самоучител.jpg|десно|рамка|200п|Корица на книгата]]
| caption = Корицата на книгата
| author = [[Петар Романовски]]
| country = {{СССР}}
| language = [[руски јазик|руски]]
| genre =
}}
 
'''Шаховски самоучител''' е шаховска книга, дело на познатиот руски велемајстор [[Јури Авербах]]. Книгата е напишана во [[1970]] година и претставува одлично помагало, кое се препорачува за оние кои немаат големо шаховско искуство и познавање. Преку општите принципи, правила и анализи читателот е подготвен да ги разбере најзначајните шаховски елементи. Книгата е напишана на [[руски јазик]].