Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Chinese meal.jpg|thumb|right|300px|Типична трпеза во провинцијата [[Џиангсу]]]]
'''Кинеската кујна''' ([[кин.кинески јазик|кинески]]: 中國菜) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распространета во речиси сите земји ширум светот, меѓу кои и [[Република Македонија|Македонија]].
 
Регионалните култури во [[Кина]] се разликуваат една од друга во голема мера, па така се разликува и нивната храна. Во Кина постојат осум главни регионални [[кујна (култура)|кујни]]: [[Анхујска кујна|анхујска]], [[Кантонска кујна|кантонска]], [[Сечуанска кујна|сечуанска]], [[Фуџиенска кујна|фуџиенска]], [[Хунанска кујна|хунанска]], [[Џеџианшка кујна|џеџианшка]], [[Џиангсуска кујна|џиангсуска]] и [[Шандуншкашандуншка кујна|Шандуншка]]. Постојат и [[Будистичка кујна|будистичка]] и [[кинеска исламска кујна|муслиманска]] поткујна во рамките на пошироката кинеска кујна.
 
==Кујна==