Алдо Климан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 394 бајти ,  пред 12 години
инфо кутија
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
(инфо кутија)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Infobox Writer
[[Податотека:Aldo-Kliman.jpg|thumb|200px|Алдо Климан]]
| name = Алдо Климан
| image = Aldo-Kliman.jpg
| caption = Алдо Климан
| birth_date = {{роден на|9|ноември|1950}}
| birth_place = {{flagicon|Macedonia}} {{роден во|Битола|Македонија}}
| death_date =
| death_place =
| occupation = [[Писател]], [[Новинар]]
| movement =
| genre =
| magnum_opus =
| influences =
| influenced =
| footnotes =
}}
'''Алдо Климан''' (роден на [[9 ноември]] [[1950]] во [[Битола]]) е поет, раскажувач, литературен критичар, полемичар, антологичар, преведувач, новинар, издавач и собирач на македонски старини. Се занимава и со графички дизајн. Во [[2005]] година снимил документарен филм “Од Ровињ до Венеција со батаната Фиамита” (“Da Rovigno a Venezia con la batana Fiamita”), премиерно прикажан на [[16 септември]] 2005 во [[Ровињ]].
 
943

уредувања