Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 88 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с
'''Орце Николов''' ([[Скопје]], [[7 јануари]] [[1916]] - [[4 јануари]] [[1942]]) (Јордан Николов), [[народен херој на Македонија]], еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија.<ref>Народни хероји Југославије, ''Младост'', Београд, 1975.</ref>
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Орце Николов''' ([[Скопје]], [[7 јануари]] [[1916]] - [[4 јануари]] [[1942]]) (Јордан Николов), [[народен херој на Македонија]], еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија.
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство на шивачи.
Загинал во ноќта меѓу 3 и [[4 јануари]] [[1942]] година на планината [[Кукавица]], кај селото [[Туба]], во близина на [[Владички Хан]], [[Србија]], во пробивањето низ демаркационата линија во заседа на бугарскиот фашистички окупатор.
 
== Литература ==
{{reflist}}
== Види уште ==
* [[Кралство Југославија]]