Кримскотатарска азбука: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Кримската татарска азбука''' е [[азбука]] што ја користи [[кримски татарски јазик]]. Азбуката е базирана на [[кирилица]]та со одредени модификации што се потребни за фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
941.847

уредувања