Разлика помеѓу преработките на „Дендрологија“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: lt:Dendrologija)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дендрологија''', од [[старогрчки јазик|старогрчки]]: ''δένδρον'' - „дрво“ и ''λόγος'' „наука“, е '''наука на дрвата''', или поопшто изучувањето на [[дрвесто растение|дрвести растенија]]. Овие можат да бидат [[дрво (растение)|дрва]], [[грмушка|грмушки]] и [[лијани]].
 
941.847

уредувања