Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Отстрането уредувањето на 79.126.140.177 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Дебелото црево''' ([[Латински јазик|латински]]: ''intestinum crassum'') е дел од [[Систем за варење|системот за варење]] кој се надоврзува на тенкото црево. Долго е околу 1,5 метри, но, за разлика од [[Тенко црево|тенкото]], има поголем дијаметар. Се диференцира на 3 дела:
 
941.847

уредувања