Разлика помеѓу преработките на „Амурска кафеава мечка“

с
ситно
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
с (ситно)
}}
 
'''Амурската кафеава мечка''' (''Ursus arctos lasiotus'') е под-видподвид на [[кафеава мечка|кафеавата мечка]] кој живее во [[Сибир]], [[Хокаидо]] ([[Јапонија]]), северна [[Кина]] и долината [[Амур]]. Позната е и под името '''Црно гризли''', поради црната боја на нивното [[крзно]].
==Амурската мечка и луѓето==
 
{{Кафеава мечка}}
[[Категорија:Цицачи]][[Категорија:МечкиKафеави мечки]]
 
[[en:Amur Brownbrown Bearbear]]
1.224

уредувања