Разлика помеѓу преработките на „Апсида“

Додадени 22 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
{{никулец}}
Полуцилиндрично просторно проширување на одредена просторија. Честа употреба има кај религиозни објекти, најчесто христијански храмови ([[црква|цркви]]) и тоа на источната страна, за во него да се смести олтарот.
 
{{никулец}}