Разлика помеѓу преработките на „Камбриум“

Додадени 20 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: ru:Кембрийский период; козметички промени
(Нова)
 
с (Бот Менува: ru:Кембрийский период; козметички промени)
'''Камбриумот''' е најраниот период од Палеозојската ера ([[Палеозоик]]) кој го опфаќа времето од пред околу 544 и 505 милиони години. Тој е именуван по [[Камбрија]], [[Стар Рим|рим]]ското име за [[Велс]] (во денешна [[Велика Британија]]), каде за прв пат се испитувани [[Карпа|карпите]] од овој период.
 
Во геолошката временска скала, Камбриумот е сместен помеѓу [[Предкамбриум]]от и [[Ордовик]]от. Тој обележува една важна етапа во историјата на животот на [[Земја]]та. Тоа е затоа што тогаш се појавиле поглавните групи на [[животни]]. Овој настан понекогаш се нарекува и [[камбриска експлозија]], како резултат на релативно краткото време во кое се појавил тој диверзитет од форми. Порано се мислело дека токму камбриските карпи ги содржат првите и најстарите [[фосил]]ни животни, но тие денес се пронајдени во [[Вендиски слој|Вендискиот слој]] од Прекамбриумот.
[[da:Kambrium]]
[[de:Kambrium]]
[[el:Κάμβρια περίοδος]]
[[en:Cambrian]]
[[et:Kambrium]]
[[el:Κάμβρια περίοδος]]
[[es:Cámbrico]]
[[eo:Kambrio]]
[[es:Cámbrico]]
[[et:Kambrium]]
[[eu:Kanbriar]]
[[fa:کامبرین]]
[[fi:Kambrikausi]]
[[fr:Cambrien]]
[[gl:Cámbrico]]
[[kohe:캄브리아기קמבריון]]
[[hu:Kambrium]]
[[id:Kambrium]]
[[is:Kambríumtímabilið]]
[[it:Cambriano]]
[[ja:カンブリア紀]]
[[he:קמבריון]]
[[ka:კამბრიული სისტემა]]
[[kk:Кембрий кезеңі]]
[[ko:캄브리아기]]
[[la:Aevum Cambricum]]
[[lb:Kambrium]]
[[lt:Kambras]]
[[hu:Kambrium]]
[[nl:Cambrium]]
[[nn:Kambrium]]
[[ja:カンブリア紀]]
[[no:Kambrium]]
[[nn:Kambrium]]
[[pl:Kambr]]
[[pt:Cambriano]]
[[ro:Cambrian]]
[[ru:Кембрийский период]]
[[ru:Кембрий]]
[[sah:Кембрий]]
[[sh:Kambrij]]
[[simple:Cambrian]]
[[sk:Kambrium]]
[[sl:Kambrij]]
[[sr:Камбријум]]
[[sh:Kambrij]]
[[fi:Kambrikausi]]
[[sv:Kambrium]]
[[ta:கேம்பிரியக் காலம்]]
[[vi:Kỷ Cambri]]
[[tr:Kambriyen dönem]]
[[uk:Кембрійський період]]
[[vi:Kỷ Cambri]]
[[vo:Kambrium]]
[[zh:寒武纪]]